Jesteś tutaj
Start > blog > apteczka podczas podróży

apteczka podczas podróży

   Apteczka jest niezbędnym elementem każdej krótszej czy dłuższej wycieczki. Posiadanie jej docenimy dopiero gdy coś się wydarzy. Należy pamiętać, że nawet najlepszy pakiet medyczny do niczego nam się nie przyda, jeśli nie znamy podstawowych zasad jego użytkowania. Dlatego szczerze zachęcam do poznania choćby podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Takie kursy są dość często i to za darmo organizowane.

   Uważam, że apteczka ma nam pomóc przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz pomóc w lekkich dolegliwościach, a nie służyć za podręczny szpital. Przed każdą wyprawą należy zastanowić się jakie ewentualne problemy mogą się nam przydarzyć (oczywiście wszystkiego nie przewidzimy). Każdy uczestnik wyprawy (wycieczki) powinien posiadać małą podstawową apteczkę z najpotrzebniejszym wyposażeniem (podstawowe wyposażenie oznaczyłem*). Profesjonalna i w pełni wyposażona apteczka powinna przypadać na 3-5 uczestników.

   Do każdego leku powinna być dołączona krótka ulotka do czego jest lek i jak stosować.
Należy się też, dowiedzieć, czy któryś z uczestników nie jest na coś uczulony.

   Opis, który podam poniżej dotyczy wyjazdów po Europie i innych bardziej cywilizowanych medycznie krajach. W przypadku dalszych wyjazdów, za każdym razem trzeba przygotować się indywidualnie. Propozycje i nazwy medykamentów są tylko przykładowe, każdy indywidualnie powinien dopasować je do swoich potrzeb. Każdy z tych środków ma wiele równoznacznych odpowiedników.

linia

WYPOSAŻENIE APTECZKI
Jako opakowanie najlepiej nadaje się wodoszczelna saszetka apteczna lub plastykowe wodoszczelne pudełko (pudełko jest dość sztywne i nie zawsze łatwe do pakowania).

linia-mala

 

Środki opatrunkowe – potrzebne przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach od drobnych zadrapań po poważne złamania.

*Wyjałowione gaziki – do bezpośredniego położenia na ranę  – 3-4 szt./osobę

*Bandaże –  zwykłe bandaże bawełniane ok. 10 cm. szerokości,  do przymocowania gazików, usztywnienia urazów i kończyn itp. 1-2szt./osobę, jednak mnie mniej niż 3 na grupę.

*Bandaż elastyczny– stosowany do usztywnień, ucisków i ochrony wszelkich urazów w tym złamań i zwichnięć. Źle założony może nie spełniać swojej roli, za lekko założony nie usztywni urazu, a ucisk na opuchliznę może jej zaszkodzić –   1 szt./2-3 osoby.

Siatka opatrunkowa „czapeczka” – stosowana głównie do urazów głowy.

*Chusta trójkątna – można ją użyć jako bandaż, temblak, i do wielu innych zastosowań. 1 szt./osobę.

*Plastry z gazą – plastry z wyjałowionym opatrunkiem 3-4 szt./osobę.

Plastry bez gazy – opakowanie około 2m

Agrafki lub spinki do bandaży – do spinania bandaży.

linia-mala

Środki dezynfekujące:

Jodyna –  do odkażania okolicy rany i dezynsekcji narzędzi.

Nadmanganian potasu – fioletowe kryształki którymi po rozpuszczeniu można przemywać obtarcia i płukać gardło. Może służyć do odkażania  wody ( 1 kryształek na 1 litr wody, odczekać godzinę, kolor bardzo jasno różowy płyn stosować tylko w sytuacjach kryzysowych).

Maść antybiotykowa– na ropiejące rany i stany zapalne skóry (Dedromecyna – na receptę).

Woda utleniona – w ostatnich latach zostało udowodnione, że woda utleniona w niczym nie pomaga, ale w niektórych sytuacjach może utrudniać gojenie się ran. Dlatego nie jest zalecana do użytku przy ranach. Najlepszym środkiem do przeczyszczania ran jest zwykła czysta woda. Zaleca się stosować Octenisept.

Sól fizjologiczna – dostępna w jednorazowych ampułkach, do przemywania wszelkich ran i oczu.

linia-mala

Narzędzia

Nożyczki –  z tępym zakończeniem, do rozcinania odzieży plastrów itp.

Pęseta – do wyciągania ciał obcych (np. drzazgi) i by nie dotykać środków wyjałowionych brudnymi rękoma.

*Rękawiczki jednorazowe – dla ochrony ratownika i ratowanego przed zakażeniem.

*Maseczka – nakładka z tworzywa sztucznego, bardzo przydatna przy konieczności bezpośredniego kontaktu ustami z poszkodowanym. Np. przy masażu serca i sztucznym oddychaniu.

Koc ratunkowy – tzw. folia NRC – specjalna folia odbijająca ciepło, dzięki której w zależności od tego którą stroną się, owiniemy zabezpieczy nas przed wychłodzeniem czy przegrzaniem.

linia-mala

Leki:

*przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne – (Ibuprom, Paracetamol, Pyralgina, Aspiryna).

Węgiel aktywowany:  węgiel nie leczy bezpośrednio zatruć lecz doskonale chłonie toksyny dzięki czemu ułatwia organizmowi ich wydalenie.

Leki na biegunkę –  (Stoperan, Smecta, Loperamid) + elektrolity.

*Leki rozkurczowe – (No-Spa).

Leki na przeziębienie – (Rutinoscorbin, Rutinacea, Scorbolamid)

Na ból gardła – (Sebidyn, Coldrex, Strepsils, Cholinex).

Wapno – podawane jako środek przeciw uczuleniowy.

Leki przeciwhistaminowe (na ukąszenia, na uczulenia) – (Zyrtek).

linia-mala

Środki dodatkowe:

Krem przeciwsłoneczny – z wysokim filtrem UV, używamy zawsze przy silnym słońcu nawet zimą.

Krem ochronny –  do ochrony twarzy przed mrozem.

Panthenol – na oparzenia słoneczne

Puder dla dzieci – zapobiegający obtarciom i odparzeniom.

Pomadka ochronna do ust.

Środki przeciw owadom – zarówno te odstraszające i łagodzące ukąszenia. W tropiki trzeba zabierać bardzo silne środki odstraszające.

Osobiście na dłuższe wyjazdy zabieram ze sobą jeszcze maść propolisową. Jest niezastąpiona przy obtarciach, odparzeniach, oparzeniach oraz niedużych ranach

linia-mala

Wyposażenie opcjonalne:

Czyli takie które musimy zabrać tylko na niektóre wyprawy np. wymaga tego klimat. (np. Afryka, Ameryka południowa, Azja).

Antybiotyki – najlepiej te w miarę uniwersalne np. Penicylina lub Dedromecyna w maści. Trzeba umieć je stosować !!!  oraz często wymagane jest pozwolenie na ich przewóz przez granicę.

Adrenalina – stosowana w przypadku nagłego wstrząsu anafilaktycznego (uczuleniowego) w formie „automatycznej strzykawki”, np. Epipen, Adrenalina WZF

Strzykawki i igły jednorazowe – potrzebne w krajach trzeciego świata gdzie często używa się zestawów wielokrotnego użycia.

Preparat hemostatyczny – do szybkiego tamowania krwawienia (Celox). Szczególnie przydatny przy dużym krwawieniu, w miejscu trudnym do zatamowania lub gdy mamy ograniczony dostęp do szybkiej pomocy medycznej.

Lód w sprayu – przydatne przy znieczuleniu wszelkich urazów i obrzęków.

linia

   Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta wszelkiego rodzaju apteczek. Niestety większość z nich z prawdziwą apteczką łączy tylko nazwa. Prawda też jest taka, że prawie żadna apteczka w pełni nie zaspokoi naszych potrzeb. Należy zwrócić uwagę czy apteczka posiada normę DIN 13164, która gwarantuje, że wyposażenie apteczki jest dobierane pod nadzorem specjalistów. Ponadto do każdej apteczki należy dopkupić leki i regularnie kontrolować ich termin ważności.

   Wszelkie powyższe informacje są moją osobistą opinią i wiedzą zdobytą podczas moich wypraw. Nie należy trzymać się ich sztywno i traktować jako kompletne i precyzyjne. Mają być jedynie wskazówką dla Was.

Michał

Powyższy materiał powstał na powstał przy współpracy z:
jednym z największych producentów apteczek w Europie firmą  oraz   instruktorami z

linia

Wszystkie użyte w tym artykule nazwy firm i leków są nazwami zastrzeżonymi, zostały tutaj użyte tylko w celu przedstawienia gamy produktów dostępnych na rynku.

Wasze komentarze

Dodaj komentarz

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.