Jesteś tutaj
Start > blog > Malezja i Indonezja w liczbach – ceny, co gdzie i za ile

Malezja i Indonezja w liczbach – ceny, co gdzie i za ile

   Dla planujących podróż do Malezji i Indonezji chcieli byśmy przedstawić małe podsumowanie co do kosztów. Rok wcześniej byliśmy w krajach bardziej na północ czyli Tajlandia i Kambodża.  Właśnie wróciliśmy z naszej podróży po Malezji i Indonezji (oczywiście nie całej. Malezja kontynentalna, Penang i Borneo; Indonezja – Sumatra).

   Od razu zauważalna jest znaczna różnica w cenach. Indonezja jest minimalnie droższa od Tajlandii, jednak Malezja to wzrost cen w stosunku do Tajlandii o co najmniej 30-50%. Mówimy tu o cenach w miejscach mało turystycznych. Zwiększona liczba turystów powodowała kolejny gwałtowny wzrost cen. Zgodnie z regułą na całym świecie miejsca komercyjne są niestety opanowane przez zorganizowane grupy (mniej lub bardziej oficjalne), które ustalają ceny na bardzo wysokim poziomie nie rzadko płatne w euro czy darach (np. Bukit Lawang).

   Będąc przy kosztach musimy zwrócić też uwagę na dużo gorszy dostęp na gotówki niż w Tajlandii. W Malezji szczególnie w miastach znalezienie bankomatu nie stanowi żadnego problemu, ale … wiele bankomatów i punktów płatności akceptuje tylko karty malezyjskie. Do tego wiele bankomatów ma problem z obsługą różnych typów kart. Na przykład na Penangu (Gorge Town – duże miasto i bardzo turystyczne) Macieja karta MasterCard została obsłużona dopiero w dziewiątym banku. Z Visą Magdy było lepiej, jednak nie oznacza to,  że każdy bankomat ją obsłużył. Problem z wypłatą jest poza dużymi miastami szczególnie w Indonezji. W tak turystycznym miejscu jak Butik Lawang nie ma bankomatu, a dwa w pobliskich miejscowościach (20 km) nie obsługują kart innych niż malezyjskie. Dopiero w czymś co było okienkiem bankowym połączonym z biurem turystycznym, za „niewielką” opłatą można było za wypłacić u Pani w okienku gotówkę.

   W dzisiejszych czasach polskie banki (większość) nie pobierają opłat za wypłatę gotówki za granicą. Zostaje przewalutowanie, które z reguły jest po kursie Visa lun MasterCard, co powoduje, że kurs jest dobry i nie ma znaczenia z jakiego banku mamy kartę (ale zawsze sprawdźcie to przed wyjazdem, my mięliśmy Vise z Millenium i MasterCard z Aliora, w przeliczeniu po powrocie średni kurs wyszedł prawie identyczny). Jednak przy wypłacie w bankomacie  w krajach Azji wschodniej dochodzi nam jeszcze jedna opłata. Podczas transakcji pojawi się Wam nieznany komunikat, że bankomat (każdy) pobiera jakąś, z reguły niewielką kwotę za wypłatę. Dlatego warto wypłacać rzadziej ale większe kwoty. Oczywiście wszędzie znajdują się kantory i cinkciarze którzy chętnie nam wymienią pieniądze. Jednak jest to zawsze obarczone ryzykiem uczciwości i z reguły wyższym kursem.

   Osobiście z doświadczenia uważamy, że nie warto barć gotówki z kraju tylko wypłacać pieniądze na miejscu z bankomatu. Na każdym lotnisku znajdziecie bankomaty, które wypłacą Wam pieniądze po kursie takim samym jak w kraju.

Może się zdarzyć w miejscach publicznych, że są dwie ceny dla Malezyjczyków i innych.

Przechodząc do konkretów.

kurs ringgit malezyjskiego 1 MYR = 0,95 PLN – po przewalutowaniach i opłatach można założyć 1 MYR = 1 PLN

kurs rupii indonezyjskiej 1 IDR = 0,0002288 PLN, 1 MYR ~0,0003 PLN

Noclegi
Koszty hoteli nisko budżetowych (pokój dla 3 osób, dla dwóch z reguły w tej samej cenie) wahają się od 80 do 110 MYR oraz od 120.000 do 150.000 IDR
– większość pokoi ma darmowe WiFi, za pokój z klimatyzacją trzeba dopłacić, rzadko jest ciepła woda, rzadko pościel, ręczniki, mydło. Często łazienki są wspólne. Dość kłopotliwe są ubikacje w wersji azjatyckiej (brak muszli, dziura i pozycja na „Małysza” – przepraszam Panie Adamie, brak papieru toaletowego za to jest wąż lub wiadro z nabierakiem do spłukiwania). Starajcie się unikać wersji nocleg z śniadaniem, zawsze dostaniecie tosty i strasznie słodki dżem. Oczywiście guesthouse i łóżka na wspólnych salach są tańsze. Nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji, zawsze znajdziecie wolne pokoje.

pokój średniej klasyubikacja w wersji AzjatyckiejJedzenie:
– obiad w wersji azjatyckiej) 7-12 MYR i 15.000-25.000 IDR;
– przegryzki (smażony banan, placek z kokosem lub zielonym „glutem”) – 1 MYR lub 1.000 IDR;
– owoce (porcja w woreczku) 1,5-2,5 MYR i 5.000 IDR;
– woda (butelka 1,5 l) – 2 MYR lub 1.000 IDR – ale w miejscach turystycznych nawet 4 MYR za 0,5 l;
– soki (niestety dodają dużo lodu) od 3 do 7 MYR;
– puszka coca-cola: 1,3 – 2 RYM;
Polecana sieć 7elewen jest droga i słabo zaopatrzona.
Często można przeczytać ostrzeżenia przed piciem soków z wodą i lodem. My piliśmy, jedliśmy owoce, nie zwracaliśmy na to uwagi i nigdy nic się nam nie stało z żołądkiem. Tylko wodę piliśmy zawsze butelkowaną.

lokalny obiad na Sumatrzejedzenie na ulicyPamiątki – zawsze przyzwoliliśmy sobie jakieś pamiątki niestety tym razem było wielkie rozczarowanie. Wszędzie to samo, tylko chińska tandeta.

Transport
– miejski (w KL) – 1,5 do 4,5 MYR, kolejki i metro dosyć dobrze zorganizowane, autobusy trudne do rozszyfrowania, bilety dostępne w automatach, uwaga płacić można tylko monetami i banknotami 1 i 5 MYR wyższych nie biorą;
– miejski (Penang – cała wyspa wspólna komunikacja) – 2 – 4,5 MYR, bardzo słabo czytelne rozkłady, brak tablic informacyjnych, płaci się odliczoną kwotą, kierowca nie wydaje reszty.

transport publiczny w Kuala Lumpurtransport dalszy (podawany w czasie przejazdu nie w kilometrach, kierowcy często palą):
Indonezja
– Medan z lotniska do miasta – 40.000 IDR – 1 godz., ciasny, duszny bus lokalny;
– Medan – Parapat – 80.000 IDR – 4 godz., ciasny, duszny bus lokalny;
– Parapat – Bukit Lawang – 45.000 IDR – 5 godz., bus z klimatyzacją ale dość ciasny;
– prom na wyspę Samosir – 15.000 IDR – 30 min.
Malezja:
– Kota Kinabalu – Saba Tea Garden – 20 MYR – 2 godz. autobus publiczny dość wygodny, klimatyzowany;
– Kota Kinabalu – Brunei – 42 MYR – 6 godz. prom z przesiadką;
– transport między wyspami (Borneo, Sumatra, Bali …) tylko lotniczy, AirAsia ma niskie ceny od 40 do 150 MYR za lot.

prom dość popularny środek transportu w AzjiAtrakcje „zorganizowane”, komercyjne, krótko mówiąc takie, na które nie możesz iść samemu:
– Bukit Lawang – trekking w poszukiwaniu orangutanów – 45 euro !!!;
– Park Narodowy Penang – darmowy;
– Kek Lok Si – chińska świątynia na Panangu – darmowa, ale wjazd kolejką do niej 6 MYR;
– wyspy w okolicach Kota Kinabalu – 30 – 50 MYR;
– przewodnik po Tea Garden – 15 MYR;
– Park Narodowy Kinabalu – 15 MYR (uwaga jest tam kilka wejść, przez główne niewiele się zwiedzi);
– park botaniczny w Kinabalu NP – 5 MYR;
– Bird Park (KL) – 50 MYR;
– park motylki (KL) – 22 MYR;

Nam przy 3 osobach i 17 dniach pobytu wyszło średni 75 zł/osobę (w tym wszystkie noclegi, dojazdy, jedzenie, wstępy i pamiątki), oczywiście do tego należy doliczyć koszty biletów lotniczych które z roku na rok spadają.

>>>   przeczytaj wszystkie artykuły z tej wyprawy   <<<

Wasze komentarze

9 odpowiedzi do “Malezja i Indonezja w liczbach – ceny, co gdzie i za ile

 1. No proszę Was.. Jak można pisać, że wypłaty z bankomatów sa bardziej opłacalne niż wymiana gotówki na miejscu, Banki rżną na kursie na maxa. Nie patrzy sie na sredni kurs wymiany tylko na kurs zakupu lub sprzedazy. Jezdzilem po wielu krajach i nigddzie wyplaty z bankomatów nie byly bardziej opłacalne. Do tego biora tez czesto prowizje za przewalutowanie.

  1. Oczywiście, że wypłata w bankomacie jest z reguły dużo bardziej opłacalna. Jeśli jeszcze masz kartę walutową (np. w dolarach) to Visa czy Mastercard, bo to one liczą kurs a nie bank (większość banków ma darmowe wpłaty i wypłaty za granicą) liczą kurs zbliżony do NBP.
   Wymiana na miejscu wiąże się z kursem jaki zaoferuje nam jakiś kantor, czy nie daj boże cinkciarz, a oni już wiej jak na turyście zarobić. Więc jak najbardziej podtrzymuję, że najlepiej wypłacać i płacić kartą. Przeliczyłem i sprawdziłem to wiele razy w nie jednym kraju. Niestety nie zawsze i nie wszędzie się da.

 2. Nie rozumiem. Noclegi od 80 do 110 MYR, za co, za pokoj za noc? A pozniej piszesz, ze Wam wyszlo 75zl/os za 17 dni (w tym noclegi). Nic nie rozumiem z tego wpisu…

  1. przeczytaj uważniej. To są ceny za noc za pokój (czyli dzielone na 3 osoby). 75 zł za osobę za dzień.

 3. Albo byliśmy w innych krajach albo w innym matrixie ?jak możesz pisać że Indonezja i Malezja jest droższa od Tajlandii i to o 30-50% !!!!!generalnie te kraje są tańsze i prośba popraw to

 4. cześć, przeczytałem wasz wpis i jestem zaskoczony. Myslałem że w Malezji i Tajlandii sa takie same ceny.
  Dzięki za tak praktyczny wpis, te uwagi przydadzą mi się jak będe planowal najbliższy wyjazd.
  Pozdrawiam i powodzenia

Dodaj komentarz

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

EnglishFrenchGermanPolishSpanish