Jesteś tutaj
Start > Pamir - rowerem na dach świata > Pamir 2018 – rowerem na dach świata

Pamir 2018 – rowerem na dach świata

Rok 2018 stawia nam kolejne wyzwanie. Tym razem zamierzamy przejechać rowerami przez odludne tereny Pamiru (Tadżykistan). Znajdziecie tutaj wszystkie informacje związane z naszymi przygotowaniami, jak i relacje z samej wyprawy.

Nasza trasa przebiegać będzie po terenach byłych republik radzieckich na odludnych terenach stepowych, gdzie latem panują potworne upały, a zimą mrozy. Dodatkowo droga nasza wznosić się będzie na wysokość ponad 4500 m n.p.m. między siedmiotysięcznymi szczytami.

media o wyprawiewspierają nasekipa
patroni medialni
wspierają nas
patronat redakcyjny:

Planowany termin – druga połowa sierpnia 2018 r.

Kirgistan i Tadżykistan kraje, które zmagają się z własną tożsamością kulturową i etniczną po latach sowieckich rządów. Nasza wyprawa na dwóch kołkach” pozwoli nam poznać i posmakować ten zakątek świata. Tam gdzie inni nie mogą wjechać, dojechać, przejechać my pragniemy podjąć to wyzwanie. Planujemy podziwiać otwarte przestrzenie równin i stepów, zajrzeć do pasterskich jurt i wspólnie z gospodarzami napić się kumysu. Opowiadać Tadżykom nasze historie i słuchać ich opowieści. Poznać tradycje i obyczaje, nawiązać relacje szczere i przyjacielskie, propagować turystykę rowerowa oraz pokonać własne słabości. To nas motywuje aby w taką podróż wyruszyć..

Planowana trasa

W roku 2015 z dużym sukcesem zdobyliśmy rowerami Kaukaz (Zobacz tutaj relację naszego wyjazdu na Kaukaz). Łączymy skutecznie dwie nasze pasje rower i podróże. To one dają nam siłę do dalszej pracy. Podróżowanie rowerem napędzanym siłą naszych mięśni, obładowanym całym ekwipunkiem daje nam dobrą perspektywę, spojrzenie na otaczający nas świat i wzbudza zaufanie oraz ciekawość mijanych przez nas ludzi.

linia

Projekt

Planując jakąkolwiek podróż w jakiekolwiek miejsce na świecie pragniemy zrealizować jakiś plan i zamierzenie. Wytyczamy sobie cele i zadania. Przeszukujemy internetowe strony i fora pragnąc wynaleźć perełki godne naszej uwagi i czasu potrzebnego aby tam dotrzeć. Planując podróż rowerem musimy również zmierzyć się z trudnościami terenu, pogodą, własnymi siłami i współpracą w grupie. Lecz właśnie podróż na dwóch kółkach daje nam wielką swobodę oraz możliwości posmakowania naszej podróży bardzo dogłębnie .

Wyjeżdżając do Pamiru (Tadżykistan) założyliśmy sobie, że esencją naszej wyprawy będzie poznanie z bliska symbiozy ludzi i przyrody opisywanej w XIX wieku, przez polskiego podróżnika i badacza Bronisława Grąbczewskiego. Spróbujemy odnaleźć punkty i szlaki po raz pierwszy wytyczone przez Grąbczewskiego.

Pragniemy zmierzyć się z zupełnie inną rzeczywistością gdzie ludzie żyją swoim światem, tak bardzo odmiennym od naszego. Pragniemy zobaczyć przestrzenie, które przenikają się z życiem i gdzie (o zgrozo) zamiast piłki do bramki próbuje się wstrzelić martwego kozła. Wyobraźnie rozbudza też jezioro z zatopionym średniowiecznym klasztorem w którym pochowany został św. Mateusz. W tym samym jeziorze Rosjanie w czasach zimnej wojny testowali wojenne okręty i torpedy.

kirgistan-4 Wyobraźnię rozbudzają również góry, których siedmiotysięczne ośnieżone szczyty górują majestatycznie nad krajobrazem. Szczyty noszą najczęściej nazwy nadane przez „radzieckich przyjaciół”: Pik Lenina, Pik Pobiedy. Zielone doliny otoczone ośnieżonymi szczytami, z których spływają lodowce, „Patagonia Azji Środkowej ” pokazują przedsmak czekającej nas przygody i trudności . Nieliczne miasta, których większość trąci sowieckim stylem również kuszą nas, aby zobaczyć gwarny i kolorowy targ. Pragniemy poczuć klimat Azji Centralnej, klimat orientu .

kirgistan-3

Więc podróż da nam wiele możliwości do przeżycia niesamowitych przygód , poznania ludzi i ich życia z bliska i bardzo bliska. Pragniemy odwiedzić pasterskie jurty, napić się sławnego kumysu i spróbować pogalopować na tadżyckich konikach.

kirgistan-1

liniaNasza ekipa:

Agnieszka Wyszyńska-Wytrykus

Zamość – „Perła Renesansu”, czy też zamiennie zwane „Padwą Północy” to miasto gdzie mieszkam. Podróżować lubię bardzo, szczególnie rowerem. Biegam, chodzę po górach, pływam od czasu do czasu. Cieszę się, że jestem w teemie tej wyprawy rowerowej 🙂 .
O sobie: „oglądam, czytam, słucham”

linia-mala

Marcin Kopeć

Inowrocław ur.1973r. Z wykształcenia młynarz, ponad 20 lat prowadzi rodzinną firmę. Czynnie działa w ZHP, od 30 lat jest członkiem 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka. Dwie pasje: tenis ziemny oraz jazda na rowerze. Organizator wielu wypraw rowerowych między innymi rowerem dookoła Polski, wzdłuż Wisły prawym i lewym brzegiem. Wolny czas poświęca również na wycieczki górskie.
O sobie: „czym trudniej tym lepiej”

linia-mala

Łukasz Nowaczyk

Bydgoszcz, ur. 1973 r. Fotograf oraz pasjonat historii rowerów górskich. Od 20 lat dokumentuje świat rowerowy na przemian z życiem codziennym. Autor zdjęć do wielu magazynów branżowych oraz wydawnictw. W ostatnich latach także jako fotoreporter bydgoskiego oddziału Gazety Wyborczej. Obecnie realizuje od dawna odkładane projekty, jakże by inaczej, fotograficzno-rowerowe.
O sobie „chce się dowiedzieć więcej m.in. podczas tej wyprawy„.

linia-mala

Paweł Wytrykus

Zamość ur 1975r. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Pracownik energetyki zamojskiej. Lubię jeździć rowerem. Moje podróże rowerem z roku na rok coraz dalsze i częstsze.
Na rowerze zwiedziłem: Toskanię, Rumunię zaś Polskę od Przemyśla po Gdańsk. Teraz czas na PAMIR.

 

 

linia-mala

Maciej Szramka

Bydgoszcz, ur. 1974 r. absolwent Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska, oraz Wyższej Szkoły Gospodarki. Od dwudziestu lat pracuje w branży reklamowej. Autor niniejszej strony.
Jest osobą niepełnosprawną, ma protezę stawu biodrowego, przez co ma mocno ograniczone możliwości aktywnego uprawiania sportu. Dzięki rowerowi, jednej z niewielu form dozwolonej mu aktywnego ruchu realizuje swoje marzenia.
O sobie: ” … lubię poznawać świat, inne kultury, docierać tam gdzie nie docierają komercyjne wycieczki„.

linia-mala

Michał Szramka

Bydgoszcz, ur. 1978 r., absolwent wychowania obronnego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Razem z bratem prowadzi firmę. Organizator wielu wypraw surviwalowych dla młodzieży i dorosłych. Posiada kurs ratownictwa medycznego.
O sobie: ” … Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono„.

 

 

linia

MEDIA O WYPRAWIE

 

  Radio ESKA – 21.02.2018

linia-mala

– 27.01.2018 – „To będzie wyprawa życia„.

linia-mala

 

– 20.01.2018 – Marcin Kopeć o swoich planach związanych z wyprawą.

linia-mala

Radio Zet – 03.12.2017 – program „Życie jak marzenielink do programu >>>

linia-mala

Radio RMF MAXXX – 20.11.2017

linia-mala

Radio ESKA – 14.10.2017 – Maciej Szramka o planach wyprawy rowerowej – link do audycji >>>

linia-mala

Niektóre wykorzystane na tej stronie zdjęcia nie są naszą własnością.

Wasze komentarze

22 odpowiedzi do “Pamir 2018 – rowerem na dach świata

 1. Byłam w Kirgistanie, ach te góry…
  Chętnie powtórzę, te widoki, przyroda i ludzie, to wszystko jest wspaniałe. A na rowerze szczególnie. Lodowce i rower.

 2. Witajcie, raz kozie śmierć:) rower, tuż po kajaku, to moja miłość. Czy rzeczywiście kobieta da radę?:) Zgłaszam się zatem:)
  Jaki kolejny etap?
  Pozdrawiam, Monika

   1. Musicie popracować troszkę nad logistyką:
    1. Osz to nie Tadżykistan (jak wywiadzie dla radia), a Kirgistan.
    2. Osz leży na wysokości ok. 1000m w Kotlinie Fergańskiej, a nie 4000m jak w tym samym wywiadzie.
    3. Na początku pojedziecie przez góry Tien-Shan i kawałeczek Ałajskich cały czas poniżej 4000, a poza dwiema przełęczami sporo poniżej 3000.
    4. Pierwszy na 4000 z haczykiem będziecie podjeżdzać na Kyzył-Art
    5. Potem w górę i w dól – czasami sporo ponad 4000.
    6. Za transport z rowerami Chorog – Duszanbe mogą was sporo skasować.
    7. Bilety kupcie już teraz. W Aerofłocie często widziałem ludzi pakujących rowery.
    8. Wszystkiego udanego:)

    1. Tak oczywiście Osz to Kirgistan, tam lecimy i z stamtąd wracamy (więc nie jedziemy do Duszanbe). Nie mówiliśmy że Osz leży na 4000 tylko, że jedziemy na 4000m. Co do reszty masz rację i oczywiście weźmiemy to pod uwagę. PS nie lecimy Aeroflotem tylko S7

Dodaj komentarz

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.