Jesteś tutaj
Start > blog > Wda, kajakiem przez las

Wda, kajakiem przez las

Dzisiaj chcę zabrać Was w moje okolice, czyli w Bory Tucholskie.  Majówka to idealna okazja na spływ kajakowy.

   Dwie siostrzane rzeki Brda i Wda to główne magistrale wodne Borów Tucholskich. Mimo, że to jeden z najciekawszych szlaków wodnych w Europie, w porównaniu z Mazurami są mało popularyzowane i mało znane. Może na szczęście. Dzięki temu można tam jeszcze delektować się ciszą i spokojem oraz poznać piękno przyrody od strony wody.

034

   Największy kompleks leśny w Europie, czyli Bory Tucholskie to nie tylko raj dla grzybiarzy, wędkarzy, wędrowców czy rowerzystów ale, a może przede wszystkim dla wodniaków. Tych na żaglówkach – Zalew Koronowski, Jezioro Charzykowskie oraz dla kajakarzy z idealnymi rzekami do spływów – Wdą i Brdą.

   My – bo płynęliśmy w pięcioosobowej grupie – wybraliśmy tym razem Wdę.  Około siedemdziesięcio kilometrowy odcinek od Czarnej Wody do Tlenia. Rzekę idealną do spływów tak dla amatorów pierwszy raz płynących, jaki i dla wytrawnych kajakarzy. Jej nurt jest różnorodny w dużej mierze dość spokojny, choć miejscami ostro przyspiesza i rwąca woda porywa nasz kajak z swym prądem, by znów za chwilę osadzić go na mieliźnie.

   Można nią pływać wiele razy i nigdy się nie znudzi, bo co roku wygląda inaczej. Zwalone drzewa, zakola czy rozlewiska stanowią nie lada atrakcję i budzą ciekawość co zastaniemy za kolejnym zakrętem, a zakrętów na tej rzece nie brakuje. Można by powiedzieć, że jest to ciąg samych zakrętów, nawrotów i zaskakujących sytuacji jak pętle niemal trzysta sześćdziesiąt stopni np. wokół rezerwatu „Krzywe Koło”, gdzie stając w jednym miejscu ma się rzekę płynącą na północ, a kilka metrów obok, tą samą rzekę płynącą na południe. Niesamowite brzegi miejscami płasko wychodzące z wody, miejscami pionowo wznoszą się kilkadziesiąt metrów nad taflę wody, a podmywająca je woda powoduje obsuwanie się skarp wprost do koryta rzeki.

   Wdecki Park Krajobrazowy przez który w dużej mierze płynie Wda, to piękne miejsce na odpoczynek i podziwianie przyrody. Mało tu siedzib ludzkich (rdzenna ludność to Borowiacy i Kociewiacy), jeszcze miej dróg, ale za to mnóstwo lasów, łąk, pastwisk, bagnisk i rozlewisk. Idealne miejsce dla dzikich zwierząt, które mięliśmy okazję wiele razy spotkać. Kajak płynie prawie bezszelestnie, dzięki temu możemy podpłynąć i podglądać nie płosząc  bogatą faunę mijanych terenów. To świetna okazja poznania dziko żyjących saren, bobrów, wydr, kun, żurawi, łabędzi, kaczek, kruków czy liczne gniazdujących tu gatunków ptaków.

   Prawdziwy rarytas czeka we Wdeckim Młynie. To dąb – samotnik , liczący dziewięćset lat! Na całej trasie można spotkać bobry, a na pewno zobaczyć efekty ich pracy. Wda – zwana niegdyś Czarna rzeką, nazwę swą wywodzi od barwy wody, która nabiera ciemnego koloru od brunatnych ziem przez jaka płynie.

   Mimo dość małej promocji rzeki jako świetnego miejsca do wypoczynku, regularnie zjeżdżają na Wdę całe grupy miłośników kajakowych wędrówek. Sezon tu trwa nie tylko w miesiącach ciepłych, również w zimne i mroźne miesiące można tu spotkać wytrwałych kajakarzy.

   Mała garść dziegciu do tej pięknej sielanki kajakowej dodają coraz częściej spotykane grupy, które niewiele mają ze spływem, a więcej z alkoholem. Mogło by być też troszkę więcej punktów gdzie można nabrać wody pitnej. Mimo to infrastruktura jest dość dobrze dostosowana do potrzeb wodniaków. Liczne pola biwakowe i przystanie. Regularne kilometrowskazy. Wiele wypożyczalni sprzętu pływającego.

DSC_0068   Mam nadzieję, że przekonałem Was do aktywnego wypoczynku w tym pięknym i niedocenianym regionie naszego kraju. Może to być bardzo ciekawy pomysł na rodzinny weekend, czy nawet na cały wakacyjny urlop, szczególnie dla osób z południowej części Polski którzy nie mili okazji pływać kajakiem i całymi dniami „błądzić” po lesie, bez kontaktu z „cywilizacją”.DSC_0203

Polecam, #BoryTucholskie

Wasze komentarze

2 odpowiedzi do “Wda, kajakiem przez las

  1. Super! Skoro podobało Wam się, musicie zobaczyć też Pilicę – również ma bardzo ładne brzegi. My wypożyczamy z NadpIilice, gdybyście nie mieli kajaków.

Dodaj komentarz

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

EnglishFrenchGermanPolishSpanish