Przez piękne, spokojne i czyste tereny Suwalszczyzny oraz Wigierski Park Narodowy przepływa jedna z najpopularniejszych rzek kajakowych – Czarna Hańcza.
Informacje praktyczne >>> Mapa spływu >>>
Czarna Hańcza jest lewobrzeżnym dopływem rzeki Niemen. Ma 141,7 km długości (w Polsce 107,80 km, reszta na Białorusi). Rzeka wypływa z najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza, na Suwalszczyźnie. Polski szlak kajakowy zaczyna się od jeziora Wigry, a kończy we wsi Rygol w pobliżu granicy z Białorusią. W dolnej jej części łączy się z kanałem Augustowskim. Do pokonania trasy potrzeba 3-5 dni.
Jezioro Wigry w okolicy Gawrych Ruda
Większość spływów zaczyna się na Jeziorze Wigry. Tu za Klasztorem Pokamedulskim (więcej o Klasztorze >>>) możemy zwodować kajaki.
Marina Wigry obok Klasztoru na Jeziorze Wigry (Księdzowska Sadzawka)
Opcjonalnie możemy przedłużyć naszą trasę i zacząć w miejscowości Gawrych Ruda. Przepłynięcie całego jeziora Wigry zajmie nam dodatkowy dzień. O atrakcjach wokół Jeziora Wigry piszemy w innym naszym wisie – „Szlak rowerowy dookoła Jeziora Wigry” >>>
Klasztor Pokamedulski widziany z Jeziora Wigry
Spływ można podzielić na odcinki około 10-15 km, każdy w zależności od kondycji kajakarzy zajmie 3-5 godzin (bardziej zaawansowani mogą połączyć sobie dwa odcinki w jeden.
Start, szczególne dla mniej wprawnych, może okazać się dość trudny, bo trzeba przepłynąć przez Zatokę Wschodnią Jeziora Wigry, gdzie przy wiejącym tu często wietrze tworzy się fala. Trzeba też odnaleźć i trafić w zarośnięty przesmyk na kolejne Jezioro Postaw z urokliwymi małymi wysepkami. Tutaj też na chwilę opuścimy Wigierski Park Narodowy.
Po drodze mijamy niewielkie wioski. Na rzece rozwidlenia, małe wysepki porośnięte trawą. Na odcinku do Budy Ruskiej rzeka mocno meandruje wśród trzcin. Może się zdarzyć, że pomylimy drogę i wpłyniemy w ślepą zatoczkę. Ten odcinek przebiega głównie polami.
Przy odrobinie szczęścia możecie zobaczyć dumnie kroczące żurawie, czaple i bociany. Mijamy kilka razy żeremie bobrów. Nurt jest dość mocny i gdyby nie liczne zakręty niewiele trzeba byłoby wiosłować.
Czarna Hańcza – sielskie widoki
Ponownie wracamy do Wigierskiego P.N. Od Wysokiego Mostu brzeg staje się stromy i porośnięty lasem. Nurt słabnie. By za Frąckami znów mocno przyspieszyć. Wpływamy w piękne obszary Puszczy Augustowskiej. Pojawiają się atrakcje w postaci powalonych drzew.
W Rygolu mamy „skrzyżowanie” Czarna Hańcza płynie dalej prosto. W lewo możemy wpłynąć w rzekę Szlamicę i nią jeszcze kawałek (10 km) popłynąć w kierunku Białorusi do śluzy Kurzyniec, a w prawo wpłynąć w Kanał Augustowski (do Augustowa 90 km).
„Skrzyżowanie” – Czarna Hańcza – Szlamica – Kanał Augustowski
Informacje praktyczne:
Na całej trasie znajdziecie wiele pól namiotowych nad sama wodą, w miejscowościach: Maćkowa Ruda, Buda Ruska, Wysoki Most, Studzienny Las, Głęboki Bród, Dworczysku, Rygol, Jadłowy Róg.
Ponadto wiele wiat i miejsc gdzie można przycumować kajakiem. Sklepy spożywcze w miejscowościach: Wigrach, Frącki, Maćkowa Ruda , Dworczys, Mikaszówka.