Parki Narodowe Jeziora Plitwickie i Krka to wraz z Dubrownikiem i plażami najbardziej charakterystyczne miejsca w Chorwacji. Nie dziwi więc wpisanie ich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Chorwacja ze względu na swoje położenie między Adriatykiem a górami Dynarskimi ma wyjątkowy klimat i ukształtowanie. Od słonecznych plaż, po szczyty górskie, a pomiędzy nimi piękne doliny wypełnione bujną roślinnością nad jeziorami, strumieniami i rzekami. Mało kto, jadąc w ten rejon Europy, omija te piękne miejsca.
Park Narodowy Jeziora Plitwickie (Nacionalni Park Plitvička jezera) to 16 pięknie położonych jezior krasowych z krystaliczną wodą, w niektórych przypadkach zabarwioną na bajeczny turkusowy kolor, połączonych pięknymi strumieniami i wodospadami, stanowiącymi jego największą atrakcję. Trasy prowadzące po drewnianych pomostach i ścieżkach, łączącą jeziora i wodospady.
Dają możliwość podziwiania nie tylko otaczającego krajobrazu, ale również świata podwodnego. Dodatkową atrakcją jest również, krótki rejs stateczkiem pasażerskim i pociągiem drogowym (wszystko wliczone w cenę biletu). Trzeba pamiętać, że w szczycie jest tu bardzo dużo turystów i warto kupić bilet on-line, aby nie stać w kolejkach. Warto też, przyjechać wcześnie rano, zanim słońce nie zacznie mocno grzać i nie ma jeszcze tłumów.
Specyfika tutejszego świata roślin polega na występowaniu obok siebie gatunków charakterystycznych dla obszaru Morza Śródziemnego oraz Europy północnej. Trasy, a jest ich kilka (od 2 do 8-godzinnych) i można sobie dowolnie konfigurować, są bardzo proste i wygodne, nawet dla wózka.
Nie będziemy tu opisywać budowy geologicznej, czy szaty roślinnej parku. Chcemy Wam tylko pokazać kilka zdjęć z tego miejsca i podać kilka naszym zdaniem istotnych informacji praktycznych. Resztę musicie zobaczyć i poznać sami. Wszelkie informacje praktyczne są dostępne na wielu blogach jak np. https://www.podrozepoeuropie.pl/jeziora-plitwickie-przewodnik, https://crolove.pl/jeziora-plitwickie-piekno-chorwackiej-przyrody i nie ma sensu się powtarzać.
Po zwiedzeniu Jezior Plitwickich na pewno nie będziecie żałować jednego dnia mniej na chorwackiej plaż.
Dość podobnym Parkiem, jednak mniej popularnym co nie znaczy, mniej atrakcyjnym jest Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka).
Krka to głównie, powstałe na rzece Krka liczne wodospady. Dookoła których, rzeka tworzy jeziora, rozlewiska i bagna. Sieć ścieżek i mostków, które ciągną się ponad kilometr, otoczone są piękną zielenią drzew, krzaków, traw, roślin wodnych. A wszystko to wśród szumu wody, która przepływa praktycznie wszędzie dookoła. Jest to idealne miejsce na wypoczynek. Jeszcze do niedawna było można się kąpać, nawet pod wodospadami. Dzisiaj niestety ze względu na ochronę przyrody i ilość turystów jest to niedozwolone.
W okolicy Skradinskiego Buku (największego z wodospadów) stoją odnowione młyny wodne z XIII wieku oraz pozostałości po pierwszej w Europie elektrowni wodnej, która została uruchomiona w 1895 roku (z tych okolic pochodził Tesla).