Wiślana Trasa Rowerowa i przylegające do niej szalki i ścieżki rowerowe to wspaniałe miejsca na rodzinny, weekendowy wypoczynek i poznanie historii okolicy. Dzisiaj proponujemy Wam wycieczkę rowerową w okolicach Torunia.
Zobacz też inne opisy naszych tras rowerowych >>>
Trasa typowo rekreacyjna. Można się na nią wybrać całą rodziną nawet z dziećmi. Trasa bardzo łatwa, w całości albo ścieżką rowerową, albo bardzo mało ruchliwymi bocznymi szosami. Trasa ma niecałe 40 kilometrów, więc w zależności od naszej kondycji oraz tego ile zajmie nam zwiedzanie i odpoczynek do przejechania w jedno przedpołudnie.
Ścieżki rowerowe w okolicach Torunia.
Za punkt startowy obraliśmy parking przed Polo w Przysieku, przy drodze krajowej nr 80 łączącej Bydgoszcz i Toruń. Oczywiście trasę można zacząć od każdego innego miejsca i dowolnie ją modyfikować do swoich potrzeb.
Droga z Przysieka biegnie prosto do wałów przeciwpowodziowych i dalej wzdłuż Wisły. Wjeżdżamy tu na Wiślaną Trasę Rowerową. Po chwili jesteśmy w Starym Toruniu, gdzie w 1233 roku Krzyżacy lokowali miasto Toruń, po kilku latach przeniesione w obecne miejsce. Na pamiątkę tego wydarzenia stoi w tym miejscu kamień pamiątkowy.
Tablica na pamiątkę lokacji miasta Torunia w Starym Toruniu.
Kawałek dalej mijamy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku z 1613 roku. Lekko nawracamy naszą pętlą i ruszamy na północ, ponownie przecinając drogę krajową nr 80. Ścieżką rowerową obok pomnika ks. Jerzego Popiełuszki, przez Czarne Błoto kierujemy się w kierunku Zamku Bierzgłowskiego.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku z 1613 roku – foto. www.wikipedia.pl
Po drodze mijamy w lesie stary XIX wieczny cmentarz ewangelicki. Mało ruchliwa szosa biegnie zawijasami między malowniczymi łąkami i lasami w cichej okolicy.
Stary cmentarz ewangelicki w miejscowości Czarne Błoto.
W miejscowości Zamek Bierzgłowski mamy jedyną górkę na naszej trasie. Dla większości nie będzie ona stanowić problemu. Za to na samej górze czaka nas piękny wjazd przez bramę na dziedziniec zamku. Jak większość budowli po tej stronie Wisły, tak i ten gotycki zamek z XII wieku, jest pochodzenia Krzyżackiego. Dzisiaj jego właścicielem jest Diecezja Toruńska i stanowi bardziej hotel, przez co jego zwiedzanie jest utrudnione.
Zaczynamy drogę powrotną. Teraz będzie już tylko z górki lub po płaskim i to praktycznie cały czas ścieżką rowerową. Nowiutka ścieżka biegnie pośród pól i lasów najpierw w kierunku miejscowości Pigża, by w Świerczynkach odbić w lewo wzdłuż drogi 553.
Po prawej mijamy Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem, z wielkimi, białymi antenami widocznymi nawet z drogi.
Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem.
Ostatni odcinek biegnie przez las obok leśnej osady Barbarka, gdzie można odpocząć, zjeść a dzieci pobawić się w parku linowym. To już ostatnie kilometry, które doprowadzą nas na parking w Przysieku.
I tak w miły i aktywny sposób spędziliśmy jedną z słonecznych sobót. Zapraszamy wszystkich do aktywnego spędzania czasu na rowerze. Podzielcie się z nami swoimi ciekawymi szlakami w całej Polsce.