Prawie tuż za miedzą, zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od polskiej granicy leży stolica Niemiec – Berlin. Miasto i kraj do niedawna kojarzący się nam głównie z wyjazdami zarobkowymi. Na szczęście dzisiaj należymy do jednej wielkiej europejskiej wspólnoty i możemy korzystać z atrakcji tego miasta na równi z Niemcami.
Dzisiaj wypad na weekend do Berlina, to nie droga, a zarazem ciekawa oferta. Miasto regularnie oferuje wiele imprez i atrakcji. My opiszemy tu kilka z nich, które poznaliśmy między innymi przy okazji corocznej imprezy Festival of Lights.
W październiku główne atrakcje miasta, fasady budynków i muzeów na tydzień zostają oświetlone kolorowymi światłami laserowymi, animacjami i efektami specjalnymi. Wszystko połączone z dźwiękiem, robi niesamowite wrażenie.
Przy okazji większość z obiektów biorących udział w festiwalu jest otwarta dla zwiedzających. Tak było też w przypadku wspaniałego Muzeum Historii Naturalnej (Naturkundemuseum). Już od wejścia wita nas wielki szkielet dinozaura, który musi zrobić wrażenie na każdym. Do tego trójwymiarowe animacje tego jak i innych dinozaurów. A to dopiero początek olbrzymiej kolekcji zoologicznej, mineralnej i paleontologicznej.
Poniżej kilka najpopularniejszych atrakcji.
Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)
Jeden z głównych symboli miasta.
Mur Berliński
Symbol zimnej wojny i podziału miasta w latach 1961-1989.
Parlament Niemiecki (Reichstagsgebäude)
Parlament niemiecki dostępny jest do zwiedzania za darmo i dla każdego (w tym obcokrajowca), po rezerwacji wejścia na stronie internetowej parlamentu można zwiedzić salę obrad jak i szklaną kopułę prowadzącą na taras z widokiem na salę obrad i miasto, a po drodze poznać historię tego miejsca.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas).
Checkpoint Charlie
Historyczne przejście graniczne między strefą radziecką (NRD – Berlin Wschodni), a aliancką (RFN – Berlin Zachodni).
Berlin to rzeki Sprewa i Hawela oraz liczne kościoły, parki, place i urokliwe uliczki.
Nietypowe symbole miasta.
Dotychczas wydawało nam się że symbolem miasta jest niedźwiedź z herbu miasta. Okazało się, że to już przeszłość.
Ampelmännchen (ludzik z sygnalizacji świetlnej). W były NRD wszytko usiało być inne niż w Berlinie zachodnim i tak powstał nietypowy rysunek ludzika na światłach. Na tyle spodobał się on Berlińczykom, że po zjednoczeniu wszystkie sygnalizacje zostały oznakowane tym symbolem w różnych konfiguracjach. Jego wizerunek można spotkać na wszelkich pamiątkach z Berlina od cukierków po koszulki …
Drugim charakterystycznym produktem typowo berlińskim jest – currywurst. Czyli pieczona kiełbasa z keczupem i posypana curry, nieraz podawana z frytkami.
Oczywiście atrakcji w Berlinie jest dużo, dużo więcej. My pokazaliśmy te na które sami się natknęliśmy.
Może w niedługo znów się tam udamy i coś nowego pokarzemy.