Oznakowany, zielonymi znakami, rowerowy szlak dookoła jeziora Wigry, to nasze ostatnie odkrycie. Okazał się jednym z najpiękniejszych i najciekawszych jednodniowych tras rowerowych, jakimi jeździliśmy kiedykolwiek.
Suwalszczyzna to kolejny wspaniały region Polski, który mieliśmy okazję zwiedzać. Kraina ta obecnie częściowo leży w Polsce (Podlasie) i na Litwie (Mariampole). Znaleźliśmy tu przede wszystkim ciszę i spokój.
Najpopularniejszym i chyba najatrakcyjniejszym szlakiem rowerowym jest Szlak Rowerowy dookoła Jeziora Wigry im. Antoniego Patli, oznakowany głównie zielonym kolorem.
W całości znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Jego długość w zależności od wybranego wariantu to 43-55 km. Biegnie malowniczymi wzgórzami i dolinami Suwalszczyzny, między zielonymi łąkami i żółtymi polami rzepaku.
Zobacz też nasz wpis o spływie kajakowym przez Wigierskie Park Narodowy
Czarna Hańcza – kultowa rzeka kajakarzy
Trasa szlaku
Jest to pętla, więc zacząć można w dowolnym miejscu szlaku. My zaczęliśmy w najbardziej charakterystycznym punkcie, czyli w miejscowości Wigry. Znajduje się tutaj Klasztor Pokamedulski, którego wieże przez całą drogę były naszym punktem orientacyjnym. Oczywiście warto wygospodarować trochę dodatkowego czasu, aby go zwiedzić (więcej o Klasztorze >>>). W Wigrach znajdziecie parking (niestety płatny), a po zakończeniu jazdy, małe restauracyjki, gdzie można coś smacznie zjeść.
Wigry – Pokamedulski Kompleks Klasztorny
Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, a dodatkowo co kilka kilometrów, traficie na całkiem porządnie przygotowane mapy okolic. Jadąc w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara, mijamy: Tartak, Stary Folwark, Cimochowiznę, Płociczno, Bryzgiel, Krusznik, Czerwony Krzyż, Czerwony Folwark, by znów wrócić do Wigier. Oczywiście można jechać też w drugą stronę.
Dookoła mamy do dyspozycji wiele szlaków, nie tylko rowerowych, dzięki temu możemy dowolnie modyfikować trasę, nawet już podczas jazdy, dlatego zalecamy mieć przy sobie mapę, zrobić zdjęcie jednej z plansz ze szlakami lub jak my zainstalować sobie aplikację – my polecamy mapy.cz (nie polecamy za to Google Maps). Zobacz też naszą mapę na końcu >>>
Tablice informacyjne na trasie
Piękno szlaku
Zdecydowanie nie jest to trasa dla sprinterów. Warto zwolnić, rozejrzeć się, podelektować piękną okolicą i mijanymi atrakcjami.
Trasa w większej części biegnie malowniczo wzdłuż brzegu jeziora Wigry i jego uroczych zatoczek. Podczas jazdy nie będziemy się nudzić, to ważne szczególnie dla dzieci. Co kawałek znajdziemy punkty widokowe, wieże, czy linię kolejki wąskotorowej.
Jednak największą atrakcją jest odcinek na zachodnim brzegi jeziora Wigry za miejscowością Cimochowizna, gdzie w lesie zostały przygotowane fantastyczne, drewniane kładki, po których można poruszać się ponad mokradłami.
Kładki nad bagnami w Wigierskim Parku Narodowym.
Dwukrotnie przetniemy piękną i kultową rzekę kajakarzy – Czarną Hańczę (o spływie Czarną Hańczą przeczytasz >>> )
Czarna Hańcza na terenie Wigierskiego Parku Narodowego
Bagna na terenie Wigierskiego Parku Narodowego
Co kilka kilometrów traficie na tablice informacyjne o parku, o zwierzętach, roślinach czy innych atrakcjach związanych z danym miejscem. Dla chętnych jest wiele plaż, pomostów widokowych czy przystani dla żaglówek i kajaków. Przy odrobinie szczęścia uda się Wam zobaczyć żurawie, czaple białe i kormorany.
Lista najważniejszych atrakcji jakie znajdziesz po drodze
Po kolei zaczynając od wsi Wigry i jadąc w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Warto przy okazji spojrzeć na mapkę gdzie wszytko jest oznaczone >>>.
- Wigry – Pokamedulski Kompleks Klasztorny – https://nawigry.pl
- Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku – gov.pl/muzeum-wigier
- Cichowizna – piękny widok na klasztor z perspektywy jeziora
- Drewniane kładki nad bagnami w Wigierskim Parku Narodowym
- Malownicze jezioro Muliczne
- Punkt widokowy na Zatokę Słupiańską
- Wigierska Kolej Wąskotorowa – augustowska.pl
- Platformy widokowe w Bryzglu i Powałach
- Wieża widokowa w Kruszniku
- Czerwony Krzyż – mogiła powstańców z 1863 r. oraz miejsce upamiętniające likwidację całej wsi w 1944 r.
Infrastruktura
Wzdłuż całego szlaku znajdziemy liczne miejsca do odpoczynku, ławeczki, wiaty, a nawet Stacje Obsługi Rowerzystów na odcinkach przebiegających wzdłuż Green Velo. Kilkakrotnie przetniemy też szlak św. Jakuba – Camino Polaco.
Jedynym mankamentem podczas całej trasy jest mała ilość sklepów i restauracji (nie licząc okolic klasztoru w Wigrach, cokolwiek, prawdopodobnie czynnego i to jedynie w sezonie znajdziecie tylko we wsiach Gawrych Ruda, Bryziel i Stary Folwark), więc lepiej się za czasu dobrze zaopatrzyć.
Miejsce Obsługi Rowerzystów na Green Velo
Jakość dróg
Olbrzymia część szlaku prowadzi lasem i polnymi drogami. Wszystkie są dobrej jakości i łatwo przejezdne. Szlak praktycznie nigdzie nie przebiega ruchliwą drogą. Nieliczne odcinki szosy posiadały bezpieczne ścieżki rowerowe. Dzięki temu całość jest bardzo bezpieczna dla rodzin z dziećmi. W niektórych miejscach nie da się przejechać z przyczepką.
Szlak rowerowy dookoła Jeziora Wigry
Trudność trasy określilibyśmy jako łatwy. Droga nie jest płaska, co daje jej dodatkowy urok, jednak liczne podjazdy i zjazdy nie przysporzą żadnej trudności. Możliwe, że osoby ze słabszą kondycją w nielicznych miejscach będą musiały kawałek podprowadzić rower.
Zdarzają się wąskie, ale łatwo przejezdne, dobrze utwardzone ścieżki leśne.
Na wschodnim brzegu szczególnie w okolicy Czerwonego Krzyża szutrowa droga może się kurzyć po przejeździe nielicznych pojazdów.
Szlak dookoła Jeziora Wigry jest z pewnością dla każdego. Jedni przejadą go w 2 godziny, inni, szczególnie z małymi dziećmi, będą musieli przeznaczyć cały dzień na tę cudowną wycieczkę
Poziom trudności szlaku
Szlak rowerowy dookoła Jeziora Wigry